10 ADIMDA MUTLU EVLİLİĞİN SIRLARI

2 gün önce
10 ADIMDA MUTLU EVLİLİĞİN SIRLARI ...

Evlilik öncesinde yaşanan o tutkuyu, büyüyü bozan nedir? Evlilik gerçekten aşkı öldürüyor mu?
Günümüzde çiftler birbirini zor buluyor ancak çabuk kaybediyor.
Oysa iyi niyetlerle ve dileklerle atılan evlilik imzasında kimse kötü sonu istemez.
Peki nedir sorun?Sevdiğimiz adam mı değişiyor biz mi?
Mutlu bir evlilik çok uzaklarda değil aslında. Evet bir evliliği yürütmek hiç kolay değil ama zor da değil.

Hiçbir şey tek taraflı yürümüyor evliliklerde. Sevgi,saygı,anlayış ve olaylara verilen tepkiler önemli. Bunları hepimiz biliriz ama uygulamada sıkıntılarımız vardır.

İlişki uzmanları hem kadınları hem erkekleri ilişkilerini canlı tutmaları konusunda uyarmaya devam ediyor ancak devam eden hayat, sorumluluklar, maddi ve manevi sıkıntılar çiftlerin birbirlerini ihmal etmelerine neden oluyor. Bu da devamında sorunları getiriyor.

Mutlu evliliğin sırlarını sınırlandırmak güçtür.. Bir kitap yazılabilir. Geniş ve özenli bir konu..

Peki ya genel anlamda ne yapmak gerekir?

1.Evlilik kararını verirken acele etmeyin: Evlenmeyi neden istiyor olduğunuz önemli. Aileler, baskı, ayrı eve çıkma isteği gibi nedenler ortaya çıktığında iş hızlanabiliyor ve insanlar birbirlerini tanımadan evleniyor. Ama evliliğe eğer gerçekten 'bir ömrü birlikte sürdürmek' niyetiyle bakılıyorsa, ki sebep genellikle budur erken ya da geç olarak bu kararı almanın önemi yok.

2. Değişmeye/Değiştirmeye çalışmayın : Evlilik kurumu devreye girdiğinde, bazı gerekçelerle bireyler birbirini değiştirmeye çalışıyor. "Ama sen artık evlisin, sen artık bir eşsin, şuraya gitme, şunu yapma, şu sorumlulukların var..." Bunlar işin içine girince, kişi tabii ki kendinden ödün vermeye başlıyor. Kendinden ödün vermeye başlayınca da değişiyor. Hem kendisi huzursuz oluyor hem de karşısındaki kişi artık o kişi olmuyor. Bu yüzden değişmeye ve değiştirmeye çalışmayın.Karşınızdaki kişi bir yetişkin ve onu değiştiremezsiniz değiştirmeye çalıştıkça da yıpranırsınız. Kişileri olduğu gibi kabullenmek evlilikde bir çok sorunu kapatır, büüyük bir adımdır.

3. Bireysel özgürlükleri es geçmeyin:  Bireysel özgürlükleri minimum kısıtlayacak ortamlar yaratmak ve baskı yapmamak en önemlisi. "Biz evliyiz, mutlaka her pazar annemler ziyaretimizi bekler, gitmek zorundayız" gibi ya da sosyal baskılar içeren "Sen evlisin ne işin var yalnız başına orada" gibi birtakım kuralların mümkün olduğunca az dile getirilmesi gerekiyor. 

4.Beklentilerinizi gözden geçirin:Yemekler şahane olsun, çocuğa çok iyi bakılsın, ev işlerine eşiniz de yardım etsin, çok paranız olsun... Tüm bu beklentiler yerine bazen hayat şartlarının zor olduğunu kabul etmek ve "O da tam olmayıversin" diyebilmek gerekiyor!

5.Çocuktan sonra dikkatli olun: Anne adayı hamilelik döneminde, karnındaki bebeğiyle ve şikayetleriyle meşgul oluyor. Erkek ise böyle bir durumda kendini ihmal edilmiş hissediyor ve eşinin yaşadıklarını anlamıyor, tatmini dışarıda aramaya başlıyor. Anne ise bunun yanı sıra eşinden sürekli destek bekliyor, o da kendi açısından 'beni anlamıyor' diye düşünüyor. Bebek doğduktan sonra da aynı sorunlar devam edebiliyor ve evlilik zorlaşabiliyor. Bu yüzden, doğumdan itibaren anne-baba rollerini belirlemek, neye ne kadar müdahil olmak gerektiğine karar vermek, ortak bir noktada buluşup çocuğu ona göre yetiştirmek çok önemli. 

6.Birbirinize zaman ayırın:Günümüzün modern toplumlarında evlilikler işlerden arta kalan zamanlarda idare edildiği için sorunlar yaşanıyor. Bu nedenle evliliğinize de işinize ayırdığınız kadar zaman ayırmalısnız.

7.Sohbet edin:İlişkinizi canlı tutmak için eşinizle baş başa zaman geçirin. Sohbet edin ve paylaşın.

8.Cinsel yaşamınıza da özen gösterin:Cinsel isteğin azalması son yıllarda çiftlerin yaşadığı sorunların başında geliyor. İlk çocuk gelinceye kadar bir sorun olmuyor ama sonrasında şikayetler başlıyor. Hem bebek hem de iş yaşamı çiftleri yorgun düşürüyor. Bu nedenle çiftler yaptıkları her şeyi sürekli değerlendirmemeli ve birbirlerine zaman ayırmalıdırlar. Bunun için de eşler kendi ilişkileri için her hafta düzenli olarak uygulayabilecekleri bir program yapmalıdırlar.

9. Minnettar ve anlayışlı olun: Her zaman Konuşmalarınız ve tavırlarınızla minnet belirtin. Teşekkür etmek gibi, bir şey isterken rica ederek söylemek gibi.. 

10. Bir bütün olduğunuzu hissettirin: Eşinizin yaşadığı problemlerde veya aile içinde yaşadığınız maddi manevi problemde birbirinize destek olun.Bir maddi problem yüzünden onu kırmayın mesela.. Unutmayıın problemler geçici kırgınlıklar kalıcıdır.

Sevdiğiniz adamla 'huzurlu bir yuvada' yaşlandığınız günlere...

10 adımda ağız kokusundan kurtulun! ...

Galeriler

10 Adımda Avcılık Yapan Erkek Modeli ...

Galeriler

10 Adımda Cinsel Hayatınız Canlansın ...

Galeriler

10 adımda doğal makyaj ...

Galeriler

10 Adımda Enginar Soymayı Öğrenin! ...

Galeriler

10 yıllık aşkta mutlu son ...

Galeriler

2014'ün en mutlu meslekleri ...

Galeriler

Adım adım mutlu olmak ...

Galeriler

Aileleriyle yaşayan mutlu kadınlar ...

Galeriler

Anneler Günü’nde annenizi nasıl mutlu edersiniz? ...

Galeriler

Çocuklu ve mutlu evliliğin sırları ...

Galeriler

Evliliğin Bu 6 Dönemine Dikkat! ...

Galeriler

Evliliğin ilk şartı: Cinsellik ...

Galeriler

Evliliğin ilk yılından neler bekliyorsunuz ...

Galeriler

Evliliğin ilk yılından neler bekliyorsunuz? ...

Galeriler

Yorumlar (0)

Bu yazı için henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorum yapan siz olun.

© 2013 1001Kadin.Com - Yüklenme süresi: 1 sn.
Bize Ulaşın · Reklam · Twitter · Facebook